ថៃ ប្រកាសអាសន្នទូទាំងប្រទេស និងអំពាវនាវដល់សាធារណជនឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្ន ចំពោះគ្រោះរញ្ជួយដីដែលអាចកើតមានឡើងវិញ ក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោង
បាងកក៖ នាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ លោកស្រី ផែថងថាន ឈិនៈវ៉ាត់ បានចេញសេចក្តីប្រកាសអាសន្នទូទាំងប្រទេស ដោយព្រមានសាធារណជនឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះគ្រោះរញ្ជួយដីដែលអាចកើតមានបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីនៅថ្ងៃនេះ ជាមួយនឹងលទ្ធភាពនៃការកើតឡើងវិញក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោង។
ថ្លែងពីខេត្តភូកេត លោកស្រីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាឱ្យមានការឆ្លើយតបសម្របសម្រួលនៅគ្រប់ក្រសួងរាជរដ្ឋាភិបាលទាំងអស់ ដើម្បីដោះស្រាយស្ថានភាពដែលកំពុងវិវត្ត។ វិធានការការពារខ្លួនត្រូវបានជូនដំណឹងដល់សាធារណជនភ្លាមៗ។
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល ត្រូវបានណែនាំឱ្យដាក់ផ្ញើសារដែលផ្តល់នូវគោលការណ៍ណែនាំសុវត្ថិភាពសំខាន់ៗដល់ប្រជាជនទាំងអស់។ ក្នុងពេលដំណាលគ្នានោះ សេវាសាធារណៈកំពុងត្រូវបានចាក់ផ្សាយទូទាំងវេទិកាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយទាំងអស់ អំពីការការពារខ្លួនពីរញ្ជួយដី។ កងកម្លាំងសន្តិសុខត្រូវបានចល័តដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពសាធារណៈ ខណៈក្រសួងធនធានធម្មជាតិ និងបរិស្ថានកំពុងវាយតម្លៃសកម្មភាពរញ្ជួយដី និងព្យាករពីការរញ្ជួយដីដែលអាចកើតមាននាពេលអនាគត។
អ្នកជំនាញបានណែនាំថា ការរញ្ជួយដីគឺកើតមានជាទូទៅនៅក្រោយការរញ្ជួយដីភ្លាមៗ ជាធម្មតាក្នុងរយៈពេលពីរម៉ោងដំបូង។ ទោះបីជាធម្មតាវាមិនសូវខ្លាំងក៏ដោយ ទិន្នន័យស្ថិតិបង្ហាញពីហានិភ័យនៃការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងបន្ថែមទៀតក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោងបន្ទាប់។ ក្រសួងដឹកជញ្ជូនកំពុងត្រួតពិនិត្យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធ្វើដំណើរទាំងអស់។ អាកាសយានដ្ឋានសុវណ្ណភូមិបានផ្អាកប្រតិបត្តិការហោះហើររយៈពេល២០នាទីជាវិធានការប្រុងប្រយ័ត្ន។ ក្រសួងសុខាភិបាលបានដាក់គ្រឿងបរិក្ខារពេទ្យ និងសេវាសង្គ្រោះបន្ទាន់ត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការឆ្លើយតបចំពោះអ្នករងគ្រោះដែលអាចកើតមាន។ សាធារណជនត្រូវបានជំរុញឱ្យរក្សាការជូនដំណឹងតាមរយៈការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពរយៈពេល២៤ម៉ោងលើសេវាផ្សាយជាតិនៃប្រទេសថៃ។
លោកស្រី ផែថងថាន បានណែនាំដល់អ្នករស់នៅក្នុងអគារខ្ពស់ៗ ជៀសវាងការប្រើជណ្តើរយន្ត និងស្វែងរកកន្លែងបើកចំហ។ លោកស្រីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងពាក់ព័ន្ធទាំងអស់កំពុងធ្វើការយ៉ាងសកម្ម។ យើងសូមអំពាវនាវដល់សាធារណជនរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់ ប៉ុន្តែមានការប្រុងប្រយ័ត្ន។ ការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពបន្ថែមទៀតនឹងត្រូវបានផ្តល់ជូននៅពេលដែលស្ថានភាពកំពុងកើតឡើង ៕