មនុស្ស 26 នាក់បានស្លាប់ និង 43 នាក់បាត់ខ្លួន បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងមួយបានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងប្រទេសថៃ
យ៉ាងហោចណាស់មនុស្ស 25 នាក់បានស្លាប់នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងម្នាក់នៅក្នុងប្រទេសថៃ ខណៈដែល 43 នាក់ផ្សេងទៀតបានបាត់ខ្លួនបន្ទាប់ពីអគារខ្ពស់មួយបានដួលរលំនៅក្នុងទីក្រុងបាងកកបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីកម្រិត 7.7 រ៉ិចទ័រជាមួយនឹងចំណុចកណ្តាលនៅក្នុងតំបន់ Sagaing របស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាកាលពីថ្ងៃសុក្រ។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយដោយ Aljazeera។
ការរញ្ជួយដីលើកដំបូងត្រូវបានបន្តដោយការរញ្ជួយដីកម្រិត 6.4 រ៉ិចទ័រ 12 នាទីក្រោយមក នេះបើយោងតាមការស្ទង់មតិភូមិសាស្ត្រអាមេរិក។
ភ្លាមៗ សារព័ត៌មាន Thai PBS បានរាយការណ៍ថា មនុស្សម្នាក់បានស្លាប់ និង ៤៣នាក់ផ្សេងទៀតបានជាប់នៅក្នុងអគារខ្ពស់ដែលកំពុងសាងសង់ក្នុងសង្កាត់ Chatuchak ក្រុងបាងកក។
Eleven Media Group បានរាយការណ៍ថា វត្តមួយនៅក្នុងទីក្រុង Taungoo ក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាក៏បានដួលរលំផងដែរ ដោយបានសម្លាប់កុមារចំនួនប្រាំនាក់ដែលត្រូវបានផ្លាស់ទីលំនៅ។
សារព័ត៌មាន Khit Thit បានរាយការណ៍ថា យ៉ាងហោចណាស់មនុស្ស 20 នាក់បានស្លាប់ដោយសារការរញ្ជួយដីបានវាយប្រហារវិហារ Shwe Pho Shing ក្នុងតំបន់ Mandalay អំឡុងពេលអធិស្ឋានថ្ងៃសុក្រ។
អ្នកជួយសង្គ្រោះម្នាក់បាននិយាយថា “វាបានដួលរលំខណៈពេលដែលយើងកំពុងថ្វាយបង្គំ។ វិហារអ៊ីស្លាមប្រហែលបីបានដួលរលំ។ មានមនុស្សជាប់គាំង។ យ៉ាងហោចណាស់មនុស្ស 20 នាក់បានស្លាប់នៅពេលនេះ។ ចំនួនអ្នកស្លាប់អាចខ្ពស់ជាងនេះ។ វិហារ Shwe Pho Shing បានដួលរលំផងដែរ” ។
យ៉ាងណាមិញ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជួយសង្គ្រោះសម្រាប់មនុស្សដែលជាប់គាំងកំពុងបន្ត។
គួរជម្រាបថា ស្ពាន Ava ប្រវត្តិសាស្ត្រក្នុងទីក្រុង Mandalay ក៏ត្រូវបានគេរាយការណ៍ថាបានដួលរលំក្នុងអំឡុងពេលរញ្ជួយដី ខណៈដែលវិមានប្រវត្តិសាស្ត្រ Mandalay ត្រូវបានខូចខាត។
ទូរទស្សន៍ MRTV ដែលគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋនៅលើប៉ុស្តិ៍ Telegram របស់ខ្លួនដោយដកស្រង់សេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋបាននិយាយថា គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយបានប្រកាសភាពអាសន្ននៅក្នុងតំបន់ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយរញ្ជួយដីនៃតំបន់ Sagaing តំបន់ Mandalay តំបន់ Magway និងភាគឦសាននៃរដ្ឋ Shan តំបន់ក្រុមប្រឹក្សា Nay Pyi Taw និងតំបន់ Bago ។
អាជ្ញាធរថៃក៏បានប្រកាសទីក្រុងបាងកកជា “តំបន់សង្គ្រោះបន្ទាន់” បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីនេះបើយោងតាមសារព័ត៌មាន Thai PBS News ។
Thai Enquirer បានរាយការណ៍ថា ផ្សារហ៊ុនថៃបានផ្អាកការជួញដូរដោយសារតែការរញ្ជួយដី។
មន្ទីរពេទ្យដ៏ធំមួយក្នុងរដ្ឋធានី Nay Pyi Taw ក៏ត្រូវបានរាយការណ៍ថាបានទទួលរងរបួសជាច្រើននាក់ផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា ការរញ្ជួយទាំងពីរដែលមានជម្រៅ 10 គីឡូម៉ែត្រ (6.2 ម៉ាយ) បានប៉ះពាល់ដល់ទំនាក់ទំនងតាមទូរស័ព្ទ។ រូបភាពដែលបានចែករំលែកដោយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុកបានបង្ហាញថាអគារ និងផ្លូវត្រូវបានខូចខាត។ ការញាប់ញ័រក៏មាននៅប្រទេសជិតខាងដែរ៕